ROSOCHATE KOŚCIELNE WCZORAJ I DZIŚNajstarsza wzmianka o Rosochatem Kościelnem znajduje się w Metryce Koronnej i pochodzi z około 1414 roku, dotyczy ona nadania 60 włók ziemi Janowi i Jakubowi z Kleczkowa w Rosochatem nad rzeką Wielki Brok przez księcia Janusza Starszego. W 1421 roku wymieniony jest ponownie Jakub z Rosochatego, prawdopodobnie ten, który poprzednio zwany był Jakubem z Kleczkowa, jak również w latach 1414 - 1425 Jan z Rosochatego, obaj w związku z uzyskaniem od księcia po 10 włok ziemi. Wreszcie w 1446 roku pojawiają się zapiski o Rastoldzie i Mikołaju z Rosochatego, synach Jakuba.

Nazwa Rosochate jest prawdopodobnie związana z topografią terenu.

Założyciele wsi Rosochate Jakub i Jan z Kleczkowa ufundowali w około 1420 roku drewniany kościół, a w związku z tym została utworzona parafia w Rosochatem, której istnienie potwierdzone zostało w 1458 roku. Obecny kościół zbudowano z funduszy księżnej mazowieckiej, nad którym prace rozpoczęto około 1527 roku, a ukończono przed 1546 rokiem. Blisko 600 lat temu – murowany kościół wzniósł pleban Serafin Świerżowski, co poświadcza tablica z białego marmuru umieszczona w północnej ścianie prezbiterium nad wejściem do zakrystii.

Tablica z herbem

Przy udziale plebana Świerżowskiego murowany dzisiejszy kościół w Rosochatem Kościelnem otrzymał swą późnogotycką formę.

Widok kościoła od strony bramy głównej

      

Ruiny kościoła po wojnie                                         Kościół w trakcie odbudowy                              

Parafia Rosochate Kościelne szczyci się także najstarszą w województwie podlaskim, usytuowaną tuż przy kościele parafialnym, drewnianą dzwonnicą. Choć stan dzwonnicy nie jest najlepszy to i tak jest ona chlubą parafian.

Obecnie do Rosochatego przyjeżdżają, wycieczki by nacieszyć oko tak unikalnymi zabytkami architektury. W Rosochatem Kościelnem jest jeszcze jedno miejsce, które cieszy się zainteresowaniem turystów, czy też prasy, a mianowicie pomnik Napoleona Bonaparte, usytuowany na końcu ulicy Kościelnej (jadąc w kierunku wsi Rosochate Nartółty). Pomnik Napoleona wielkości „porównywalnej ze wzrostem generała :-)” osnuty jest rosochacką legendą.| Strona główna | Szkoła podstawowa | Gimnazjum | Organizacje | Z życia szkoły | Kontakt |